Muži Křešice – Oslabené sestavě bojovný výkon na hosty nestačil

Páteční utkání se odehrálo mezi týmy, které stojí v tabulce těsně nad sebou, konkrétně pozice 5 (Česká Lípa) a 6 (Křešice) s rozdílem dvou výher pro hosty. Následující dva zápasy svedou obě mužstva mezi sebou. Úkolem Křešic bylo tento první souboj vyhrát, aby se poměrem výher v sezóně přiblížili k dnešnímu soupeři a mohli jej, v případě příštího vyhraného souboje, dorovnat v tabulce.

Úvodní čtvrtinu si vzali na starost hosté z Lípy, zejména jejich podkošoví hráči, kteří měli nad domácími obrovskou váhovou, ale i výškovou převahu. Pro porovnání, nejvyšší hráč Děčína byl o hlavu nižší než pivoti z Lípy.

Po prvních pěti minutách, kdy skóre činilo 7:9 se soupeř bodově „utrhl“ šňůrou 0:8 a vybudoval si malý náskok. Poté však lehce kontroval domácí hráč s číslem 3 Tomáš Cafourek, který dvěma trojkami a jednou dvoubodovou střelou po sobě snížil bodový rozdíl na konečný stav 12:20.

Jedinou variantou, jak mohli Křešice „zastavit“ pivoty hostů bylo zdvojování. Tato taktika úspěšně fungovala následující hrací část. Podkošoví hráči hostů byli neustále zdvojováni a dopouštěli se mnoho nedaných střel či ztrát. Naopak domácím se začalo dařit střelecky. Druhá čtvrtina jasně patřila Křešicím, kterou ovládli 28:9 a otočili vývoj zápasu. Stav po první půli 40:29.

Druhá půle nemohla začít jinak, než jak je tomu, bohužel, u domácích zvykem. Křešice přestaly proměňovat střely, nájezdy a dělaly chybu za chybou. Nebraly útočníky „na záda“, díky čemuž mohl soupeř skórovat z druhých i třetích šancí. Dovolily sběhy ze slabé strany, apod. Třetí čtvrtina patřila hostům, kterou vyhráli 9:17. Celkový stav 49:46.

Závěrečná část utkání byla velmi napjatá, zejména pak její závěr. První koš dal Děčín, poté však následovala sekvence 2:7 pro Českou Lípu, která otočila skóre na 51:55. Následně kontrovali domácí za dva body, aby vzápětí odpověděli hosté, též dvěma body. Od páté do deváté minuty závěrečné čtvrtiny to bylo „koš za koš“.

Zbývala necelá minuta do konce a stav na tabuli činil 59:62. Křešice, díky méně týmovým faulům, zvolily taktiku maximálně možné těsné obrany i za cenu faulu, aby ukrajovaly čas či získaly míč a mohli skórovat. Hosté od této chvíle „pouze“ stříleli trestné hody.

První čtyři trestné hody minuly. Zbývalo přibližně 30 vteřin do konce. Domácí byli při nájezdu do koše faulováni a házeli dva trestné hody. Bylo domluveno, že pokud bude proměněn první z trestných hodů, následující bude tzv. „nahozen“ o obroučku a bude pokus o okamžitou dvoubodovou střelu, díky které by bylo skóre dorovnáno.

První „šestka“ se podařila proměnit. Následoval nához, který se však nevyvedl a střílející hráč překročil čáru ještě dříve, než se míč dotkl obroučky. Míč dostal soupeř za stavu 60:62. Po vyhození byl okamžitě faulován a poslán na čáru trestných hodů. Ani jeden z trestných hodů nebyl proměněn a míč měli domácí. Z šesti trestných hodů Lípa neproměnila ani jeden (0/6)!!!

Poté, co Křešice doskočily neúspěšný trestný hod pelášili do útoku, ale bohužel neproměnili střeleckou šanci. Rychle faulovali a doufali, že i nyní hosté nedají ani jeden koš. To se bohužel nestalo. Lípa proměnila obě „šestky“, čímž „utekla“ na rozdíl dvou košů. Domácí se ještě pokusili rychlou střelou za tři body dohnat soupeře, avšak neúspěšně. Opět minuli a poslali hosty na trestnou čáru, kteří již byli stoprocentní a rozhodli o celkové výhře 65:60.

Vzhledem k velmi oslabené sestavě Křešic, způsobené zraněními a pracovními povinnostmi, ve které zřejmě dohrají zbytek sezóny se jednalo o bojovný výkon. I když soupeř nastoupil s dvěma „obry“, nebála se tato sestava domácích s nimi poprat a pokusit se vyhrát.

Za toto patří velké poděkování hráčům z Děčína a doufáme, že jim bojovnost nebude scházet i při následujících utkání. Díky patří i hráčům z České Lípy, kteří se po celou dobu utkání chovali disciplinovaně a také nepřestali bojovat, i když se jim třeba zrovna nedařilo.

Nastal boj a případné čtvrté místo, které zaručuje play-off. Dnešní případná výhra měla navýšit šance, že by se Křešice mohly probojovat na tuto příčku. Prohra však tyto naděje výrazně snižuje a nechává to tzv. na náhodě. Pokud týmy „ze shora“ nebudou prohrávat a Děčín od teď vše nevyhraje, naděje se rozplyne.

BK Děčín Křešice – BK Česká Lípa 60:65 (12:20, 40:29, 49:46)

Body: Cafourek 22 (2x3, 9 doskoků, 1 získaný míč, 1 získaný faul), Jezbera 18 (3x3, 2 asistence, 7 doskoků, 1 získaný míč, 3 získané fauly), Přeučil 11 (1 asistence, 14 doskoků DOUBLE-DOUBLE, 1 získaný míč, 5 získaný faulů), Tauš 4 (3 doskoky, 2 získané míče), Řízek 5 (1x3, 1 asistence, 6 doskoků, 3 získané míče, 4 získané fauly, 1 blok).

Týmové statistiky: tříbodové střely 27 %, dvoubodové střely 35 %, trestné hody 75%, získané míče 8, ztracené míče 13.