Muži Křešice – Divoké utkání v Teplicích

Utkání v Teplicích bylo velmi fyzické a náročné. Opět museli hráči z Křešic čelit výrazně vyššímu týmu a připravit se na nelítostný boj pod košem.

Úvod přinesl pohledný basketbal. Domácí soustředili svoji hru na podkošové hráče, kteří „ničili” nižší obranu hostů. Děčínu se však dařila střelba ze střední a dlouhé vzdálenosti, čímž dokázal držet skóre na vyrovnané úrovni.

Ve druhé části zapojili hosté zdvojenou obranu na vysoké hráče Teplic, což přineslo značný efekt. Pivoti byli nuceni vyhazovat míč pryč z vymezeného území a hledat spoluhráče za tříbodovým obloukem.

Bohužel pro Děčín, byla téměř polovina bodů v této čtvrtině domácích vytvořena právě z tříbodových pokusů. Díky tomu soupeř uzavřel první polovinu zápasu rozdílem 42:34. Toto byl však jediný úsek, kdy Tepličtí proměňovali tříbodové pokusy.

Následující hrací část byla, pro hosty, velmi nečekaná. Vždy se totiž jedná o kritický úsek, který rozhoduje utkání. Nyní, ale nastal zlom. Křešice totiž zabraly a „DLE STOLKU”, dorovnali utkání na 50:50.

Od druhé poloviny zápasu totiž bylo zvláštní, že osoba, která vytváří zápis o utkání, při zvláštních situacích, odbíhá ze svého místa diskutovat s rozhodčími či k domácímu týmu řešit trenérské povinnosti. Ano, jedna ze dvou osob u stolku byla zároveň trenér domácího týmu.

Tato osoba tedy pravděpodobně vykonávala tyto pozice: zapisovatel zápisu utkání; 2. asistent rozhodčího (dle jeho vlastních slov); trenér/asistent trenéra domácího týmu. Od zahájení druhého poločasu probíhaly neustálé zmatky, vyplývajících právě ze strany stolku. Zejména pak aktuální stav utkaní.

Závěrečná čtvrtina byla velmi hektická a vyrovnaná. Oba týmy se dopouštěly mnoha ztrát, které byly, téměř vždy, potrestány rychlým protiútokem. Stolek byl, ze strany Křešic, neustále konfrontován reklamacemi v zápisu, které striktně a velmi agresivně odmítal. Děčín totiž výjimečně během tohoto zápasu měl hned dvě osoby, které dělaly vlastní týmový zápis, který však nesouhlasil s hlavním zápisem utkání.

Následně do této situace byli zahrnuti i samotní rozhodčí, kteří si sami všimnuli, že zapisovatel odbíhá k domácímu týmu na porady a nemohl tak vidět signalizace od rozhodčích, které se řešili dodatečně a zpětně. Bohužel z toho nebyly vyvozené žádné důsledky a hrálo se dál.

Hosté se po prvních pěti minutách ujali vedení 53:59. Poté však musel jeden z klíčových hráčů Křešic odejít na lavičku, kvůli křečím. Domácí této situace využili a dotáhli se na rozdíl čtyř bodů. „ÚDAJNÝ“ stav po sedmi minutách 57:61. Následoval rychlý protiútok Teplic, který pomocí faulu zastavil hostující hráč.

Tento faul poslal Teplického hráče na šestky, které obě proměnil a Děčínský hráč musel vystřídat kvůli podvrknutému kotníku při dopadu na zem. Vzhledem k úzké rotaci hostů se do hry musel vrátit hráč, kterého trápily křeče. Nedal však na sobě nic znát a dohrál až do konce zápasu.

Poté se hosté dopouštěli jedné chyby za druhou a věnovali domácím šest trestných hodů. Proměněny byly čtyři z nich. Následovala jedna šťastná tříbodová střela přes obranu a skóre bylo dorovnáno.

V dobíhající deváté minutě svítil „údajný” stav 66:66. Hosté opět reklamovali, že jejich skóre má být navýšeno o jeden bod, z důvodu proměněného trestného hodu, který proměnil hráč s číslem 12. Jako obvykle následovala přehnaná reakce ze strany stolku, která toto tvrzení absolutně odmítala se slovy „zápis rozhoduje, zápis je správně!”.

Tato situace donutila trenéra Křešic a rozhodčí ověřit danou skutečnost přímo v zápisu. Co následovalo bylo přinejmenším zvláštní a podezřelé. Bylo totiž zjištěno, že zapisovatel vůbec nezaevidoval trestné hody, čímž ponížil aktuální skóre o jeden bod. Utvrdil tak sám sebe, že zápis nedělal řádně a pravděpodobně tak činil i během všech předešlých reklamací po celou dobu utkání.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o samotný závěr, který mohl rozhodnout, byl každý koš pečlivě počítán snad všemi zúčastněnými, kteří na daném utkání byli přítomni. Po této situaci se znechucení hosté dopustili dvou ztrát, které domácí potrestali a bylo rozhodnuto. „ÚDAJNÝ“ stav na konci utkání činil 70:67.

Vůbec poprvé se Děčín Křešice uchýlil k nevídanému kroku. Po diskusi a poradě s rozhodčími se rozhodli, že podají nesouhlas s průběhem utkání/protest. Tento krok byl doporučen samotnými rozhodčími, protože ani oni, nemohli stoprocentně zaručit, že byl zápis a průběžné skóre řádně vyplněno.

Absolutně komické, je to, že rozhodčí museli celou čtvrtou čtvrtinu v zápisu škrtnout a přepsat, kvůli nečitelným či zmatečným údajům. Naneštěstí byla po celou dobu utkání přítomna kamera, která zápas zaznamenávala. Pokud bude shledáno pochybení zapříčiněné osobou na stolku, která vykonávala až tři funkce najednou, bude to snad mít ještě zajímavou dohru.

Nutno podotknout, že pro oba týmy, vzhledem k postavení v tabulce, je prakticky jedno, jak dané utkání dopadne. Nicméně jde zde o princip.

Není možné, aby zapisovatele vykonával člověk, který se naplno nevěnuje svoji práci, trénuje domácí tým, odbíhá během hry ze svého místa a velmi nevhodně se ohrazuje vůči soupeři, který PRÁVEM poukazuje na možné neshody, což se zcela evidentně ukázalo v samotném závěru utkání.

BK Teplice B - BK Děčín Křešice 70:67 (19:18, 42:34, 50:50)

Body: Cafourek 19 (2x3, 9 doskoků, 3 získané míče, 5 získaných faulů), Cita 16 (2x3, 1 asistence, 6 doskoků, 9 získaných faulů), Přeučil 9 (2 asistence, 13 doskoků, 5 získaných míčů, 4 získané fauly), Tauš 8 (1 asistence, 1 doskok, 3 získané míče, 3 získané fauly), Řízek 6 (2x3, 5 doskoků, 1 získaný míč), Duchoslav 4 (3 získané míče), Jezbera 3 (2 asistence, 6 doskoků, 2 získané míče, 3 získané fauly).

Tříbodové střely 24 %, dvoubodové střely 39 %, trestné hody 52 %, získané míče 17, ztracené míče 15.