126_20240308_094131.jpg
456_20240602_132155.jpg

Zhodnocení sezóny 2023/24 týmu 2. ligy z pohledu Petra Ondráše

Otázky hráči položil Antonín Pištěcký.

Petře, jaké byly tvé myšlenky před sezónou 2. LM, když jste v sezóně 2022/23 skončili na poslední příčce?

Upřímně nebyly moc pozitivní. Konec sezony 2022/23 proběhl dle mého názoru nešťastně co se týče organizace ze strany klubu a nebyl jsem zcela přesvědčen, zda budu chtít pokračovat. Následně i můj dlouholetý parťák, spoluhráč a kamarád Pavel Trbola oznámil, že z osobních důvodů bude hrát basketbal od další sezony v dresu Slunety a ty plusy a motivátory ubývaly.

Nicméně nový tým, složený z kluků U19 mi osobně vyhovoval a i přes větší věkový rozdíl jsme si myslím sedli. Proto jsem se i pro sezonu 2023/24 rozhodl ještě hrát 2. ligu mužů. I přes negativa to hlava nevzdala. Důležitý byl také impuls, že se k týmu přidává Robert „Bobo“ Landa, takže jsem alespoň nebyl nejstarší.

Po základní skupině jste měli bilanci 15-7, která vám zajistila 4. místo a výhodu domácího prostředí pro play-off. Jak hodnotíš tento výsledek?

Výsledek je to super. Jeden rok poslední a další rok v lepší polovině pro play-off. Naše hra se velice posunula dopředu, už jsme na sebe byli víc zvyklí, známe naše silné a slabé stránky a více s nimi pracujeme. Mentálním faktorem byl v hodně situacích určitě Bobo, který dokázal po bodové šňůře soupeře a „vyflusaných“ plicích si vzít při timeoutu slovo a srovnat nás do latě. Taková osobnost v podobě hráče, co se tam potí s námi, nám chyběla.

Je škoda, že nám nevyšel venkovní zápas se Slávií, která letos obsadila poslední místo. Kdybychom tento zápas v koncovce nepokazili, mohli jsme nakonec být ještě o jednu pozici výše. Ale to byl nebyl basket, aby se i tyhle situace neděly a máme se alespoň z čeho poučit.

K výhodě domácího prostředí chci jen podotknout, že díky play-off systému 2. LM jsme začínali u soupeře, abychom následně mohli v klidu dohrávat doma. Nicméně máme ve zvyku to nemít klidné a domácí prostředí nám pomohlo k stažení deficitu 13 bodů z Holic.

Jak důležitá byla tato výhoda?

Zmiňoval jsem to u předešlé otázky. První zápas jsme nezvládli jak jsme chtěli a s deficitem 13 bodů jsme hráli doma. Naštěstí to byl ten faktor, díky kterému jsme nakonec v 2. prodloužení Holice porazili rozdílem 1 bodu na celkové skóre.

V semifinále jste již nestačili na CZ.ACADEMY. Přesto si myslím, že s celkovým výsledkem můžete být spokojeni. Nebo se mýlím?

Tak CZ.ACADEMY je úplně jiná liga a úroveň. Kluci hrají za repre své věkové kategorie, pravděpodobně je brzy uvidíme v nejvyšší soutěži . Pro kluky U19 je to nesmírná zkušenost a ukázka, kde se dále zlepšovat, pro mě to byla už spíš taková legrace a možnost zahrát si na Královce. Takže s výsledkem jsme určitě spokojeni.

Do sezóny se zapojil nově i nestárnoucí Robert Landa. Jak ty osobně vnímáš přínos Boba pro tým?

Já se vždycky rozepíšu a pak odpovídám v předchozích otázkách na ty následující.

Ano, Bobo se letos přidal. Za mě velký obdiv, že chce stále hrát takovou úroveň a také, že mu to zdraví dovoluje. Bobo byl svěží vítr, co se týče morálu při zápase. Jakmile se něco kazilo, on si vzal slovo a všechny nás srovnal.

Na hřišti pak předváděl, na co jsme zvyklí. Doskoky, boj pod košem, tvrdé clony a přesná ruka ze střední vzdálenosti. Bobo neodchodil kvůli jiným povinnostem tolik tréninků, takže sem tam se ztratil v systémech, ale u hráče jeho typu to nebyl problém, v nejhorším postavil skvělou clonu, a pak si to případně doskočil.

Odehrál jsi téměř všechna utkání a patřil mezi pět nejlepších střelců družstva. Jak se na tato čísla díváš?

Velice pozitivně. Jedna věc je zdravotní stav, jsem již 4 roky po operaci LCA, takže to, že koleno drží a jsem schopen odehrát 2 zápasy za sebou je super. Nejrychlejším a nejhbitějším hráčem na hřišti taky nejsem, takže jsem rád, že mě kluci s sebou na zápasy brali. A poté samozřejmě vyšla i škola, kdy výukové víkendy se nesešly s těmi zápasovými.

Za střelecké statistiky jsem rád, ale na papíře to vypadá hezky. Bohužel mě provázela střelecká smůla během sezony a můj průměr byl kalkulován ze střelecky velmi úspěšného zápasu, abych následný druhý zápas o víkendu doslova netrefil ani vrata od stodoly. Důležité je, že se povedl super výsledek. Je zde vidět, že pokud se nedaří jednomu, zastoupí ho jiní a nejsme tým, kde by absence klíčového bodového hráče rozhodila celý tým, ta zastupitelnost je u nás dobře nastavena.

Prozradil bys nám nějakou perličku z této sezóny?

Aktuálně mě žádná nenapadá, bohužel.

Údajně tě v létě čeká svatba :-)

Už to tak bude. Na 8. výročí vztahu jsem požádal přítelkyni o ruku, takže nás čeká veselé zakončení léta.

Budou tě děčínští fandové vídat v dresu Válečníka i příští sezónu?

Určitě budou, nemám ještě v plánu věšet boty na hřebík, takže si ještě příští sezonu v 2. LM zapinkám.